I. FIRMA
Marka Valvex
Valvex S.A. to jakość, niezawodność oraz kreatywność wzorów i technologii. Nasza marka jest rozpoznawana i doceniana w krajach Unii Europejskiej, krajach Ameryki Północnej i Południowej oraz na Bliskim Wschodzie. Także, a może przede wszystkim, marka Valvex cieszy się zasłużoną renomą na rynku polskim, skąd wywodzi się Firma.
Produkujemy kilka tysięcy pozycji asortymentowych. Wśród nich znajdują się między innymi: baterie łazienkowe i kuchenne, armatura do instalacji wodnych, armatura do instalacji gazowych, systemy instalacji centralnego ogrzewania, szeroki asortyment elementów złącznych, wężyki przyłączeniowe.
Pasja kluczem do Jakości
Stosujemy najnowsze technologie, aby nasze produkty nie miały sobie równych.
Nasza fabryka mieści się w Jordanowie (woj. małopolskie). Tutejszy oddział funkcjonuje od 1970 roku. Wyposażony jest w nowoczesne linie produkcyjne oraz skomputeryzowane stanowiska projektowe ze specjalistycznym oprogramowaniem.
Ten potencjał potrafią znakomicie wykorzystać nasi pracownicy. Należą do nich m.in. doświadczeni inżynierowie i kreatywni projektanci. Nasz zespół tworzą ludzie, którzy chcą się rozwijać i którym zależy na wspólnym realizowaniu wizji nowoczesnej, a przede wszystkim solidnej firmy.
Nasze wartości
Praca zespołowa – źródłem naszej przewagi konkurencyjnej są nasi Pracownicy, pracujemy w zespołach, ale nie uciekamy od osobistej odpowiedzialności.
Współpraca i szacunek – każdy dla nas jest tak samo ważny, dlatego szanujemy siebie wzajemnie oraz swoje poglądy i przekonania.
Satysfakcja dla klienta – rozumiemy i szanujemy naszych klientów, staramy się spełnić ich oczekiwania, dotrzymujemy terminów.
Innowacyjność – staramy się szukać nowych rozwiązań, nie boimy się zmian, myślimy kreatywnie, aby znaleźć praktycznie rozwiązania trudnych problemów.
Komunikacja – dbamy o to, by każdy Pracownik miał równy dostęp do informacji niezależnie od zajmowanego stanowiska.
Funkcjonując w środowisku biznesowym, dbamy o przestrzeganie wszelkich praw i regulacji państwowych oraz rynkowych. W codziennej działalności stawiamy na jakość produktów i usług, dbając równocześnie o profesjonalizm, uczciwość i transparentność oraz tworząc partnerskie relacje z klientami, wspópracownikami, kontrahentami.
II. PRAWA PRACOWNIKA
Godne warunki pracy – zakaz pracy dzieci oraz pracy przymusowej
1. Valvex S.A. tworzy tolerancyjne i sprawiedliwe środowisko pracy, co rozumiane jest poprzez poszanowanie praw człowieka oraz przeciwdziałanie dyskryminacji w zatrudnieniu, ze względu na różnorodność wynikającą z wieku, płci, religii, wyznania, języka, pochodzenia, wykształcenia, stanu cywilnego, wyglądu zewnętrznego, niepełnosprawności, orientacji seksualnej lub poglądów.
2. W Valvex S.A nie są tolerowane żadne przejawy okazywania braku szacunku, prześladowania, znęcania się lub molestowania w jakiejkolwiek formie.
3. Valvex S.A. nie toleruje żadnej formy niewolnictwa oraz pracy przymusowej osób dorosłych i dzieci, również u dostawców, klientów i kontrahentów zgodnie z definicją i wytycznymi Międzynarodowej Organizacji Pracy. MOP definiuje pracę przymusową jako pracę lub usługi wymagane od danej osoby w związku z groźbą lub karą obejmującą kary sądowe oraz utratę praw i przywilejów, do wykonywania których dana osoba nie przystąpiła dobrowolnie.
4. Valvex S.A. nie toleruje pracy dzieci, również u dostawców, klientów i kontrahentów zgodnie z definicją i wytycznymi Międzynarodowej Organizacji Pracy. Praca dzieci to według MOP praca, która pozbawia dzieci ich dzieciństwa, potencjału oraz godności, a także która szkodzi ich fizycznemu i umysłowemu rozwojowi. Określenie to odnosi się do pracy, która jest pod względem umysłowym, fizycznym, społecznym lub moralnym niebezpieczna i szkodliwa dla dzieci oraz która stanowi przeszkodę w nauce szkolnej.
5. Valvex S.A. nie dopuszcza do jakichkolwiek zachowań, które ograniczałby wolność osobistą pracowników lub naruszałyby ich fundamentalne prawo do otrzymania wynagrodzenia za wykonaną pracę (np.: niedozwolone potrącenia z pensji, zabieranie paszportów, dokumentów tożsamości jako warunek zatrudnienia).
6. Valvex S.A. prowadzi stały dialog z pracownikami, aby mieć pewność, że ich prawa są przestrzegane.
Bezpieczeństwo i higiena pracy
1. Spółka Valvex dąży do tworzenia środowiska pracy, które zapobiega wypadkom przy pracy oraz promuje zdrowie i bezpieczeństwo pracowników.
2. Każdy pracownik ponosi odpowiedzialność za dbanie o bezpieczeństwo i higienę pracy w miejscu pracy, poprzez stosowanie się do regulaminu pracy, instrukcji bhp, używanie środków ochrony indywidualnej oraz podejmowanie niezwłocznej reakcji na zagrożenia.
3. Każdy pracownik ma obowiązek zgłosić przełożonemu lub specjaliście ds. BHP, wszystkie zagrażające życiu i zdrowiu okoliczności, w celu niezwłocznego usunięcia zagrożenia.
III. PROCEDURA ZGŁASZANIA NIEPRAWIDŁOWOŚCI
Jedną z najważniejszych wartości Firmy Valvex S.A jest szacunek należny każdemu pracownikowi w miejscu pracy. W związku z tym wszelkie przejawy molestowania i mobbingu są szczególnie surowo zabronione. Zabronione są również wszelkie przejawy dyskryminacji, m.in.: dyskryminowania ze względu na płeć, pochodzenie, wiek, orientację seksualną, niepełnosprawność, sytuację rodzinną, stan zdrowia, przekonania polityczne i filozoficzne, działalność w związkach zawodowych, przynależność faktyczną lub domniemaną do grup etnicznych, narodowościowych lub religijnych albo brak tej przynależności.
Nasze decyzje dotyczące rekrutacji, zatrudnienia, szkoleń, wynagrodzeń, świadczeń, awansów oraz podziału zadań są podejmowane na podstawie zasad etycznych i obiektywnych przesłanek m.in. takich jak: kwalifikacje, funkcja, doświadczenie i wyniki pracowników. Zależy nam na promowaniu dobrej atmosfery w pracy pozbawionej wszelkich form mobbingu i dyskryminacji. Promujemy kulturę wzajemnego poszanowania, dbamy o to, aby reagować i podejmować działania dążące do zaprzestania zachowania niepożądanego.
Postępowanie w przypadku zgłoszenia nieprawidłowości
Valvex S.A. umożliwia zgłoszenie wszelkich nieprawidłowości związanych z zatrudnieniem poprzez uruchomienie i funkcjonowanie całkowicie anonimowej ścieżki komunikacji do zgłaszania nieprawidłowości.
Każdy ma prawo zgłoszenia przypadków stanowiących lub mogących stanowić przejaw dyskryminacji lub mobbingu. Zgłoszenia takie powinny być dokonane poprzez wrzucenie odpowiedniego formularza do dedykowanej urny znajdującej się na portierni. Zgłoszenia powinny być dokonywane zgodnie z zasadami określonymi w niniejszej procedurze, na formularzu, który stanowi załącznik nr 1 do Kodeksu postępowania etycznego: Zgłaszanie informacji o nieprawidłowościach.
Zasady postępowania:
a) Zgłoszenie powinno zawierać przedstawienie okoliczności zgłaszanego problemu, datę lub okres, którego ono dotyczy oraz inne informacje mogące przyczynić się do rozwiązania sprawy, jak również informacje o ewentualnych świadkach oraz wskazanie sprawcy i ofiary naruszeń,
b) W razie otrzymania zgłoszenia, skargi lub zidentyfikowania problemów dotyczących dyskryminacji lub mobbingu, zostanie powołana Komisja,
c) Komisja jest gwarantem bezstronnego postępowania,
d) Komisja składa się z minimum 3 członków: Kierownika Działu Personalnego lub wyznaczonego przez niego pracownika HR (Przewodniczący Komisji), Specjalisty ds. BHP (Członek Komisji) oraz bezstronnego pracownika (Członek Komisji),
e) Członkiem Komisji nie może być: osoba wnosząca skargę, osoba, której skarga dotyczy, jakakolwiek inna osoba, która z uwagi na swoją pozycję zawodową lub relację osobistą ze zgłaszającym lub osobą podejrzaną o naruszenie nie daje gwarancji bezstronności działania w ramach prac Komisji,
f) Komisja składa rekomendację Zarządowi Spółki w postaci protokołu co do sposobu zakończenia sprawy,
g) Postępowanie przed Komisją ma charakter poufny,
h) Komisja działa z poszanowaniem dóbr osobistych i dobrego imienia wszystkich osób mających związek z badaną sprawą,
i) Każdy z członków komisji zobowiązany jest do zachowania obiektywizmu i bezstronności a także do dążenia do całkowitego wyjaśnienia wszelkich sporych kwestii.
IV. POLITYKA ANTYKORUPCYJNA
Celem naszej Polityki antykorupcyjnej jest stworzenie zbioru zasad, których musimy przestrzegać we wszystkich działaniach biznesowych, oraz wskazanie zabronionych zachowań, które mogą stanowić przypadki korupcji.
Przyjmowanie i oferowanie korzyści materialnych
1. Pracownik nie może żądać, przyjmować i proponować form gościnności ani upominków, które mogą wpłynąć (lub stwarzać pozory wpływu) na decyzje biznesowe Spółki Valvex lub kontrahentów Spółki. Przyjmowane i wręczane formy gościnności i upominki muszą być stosowne oraz muszą spełniać poniższe kryteria:
a) Muszą być zgodne z lokalnymi przepisami lub zwyczajami,
b) Odbiorca oświadczy, iż na przyjęcie oferty pozwalają zasady obowiązujące odbiorcę,
c) Nie mogą stwarzać zobowiązania odbiorcy względem darczyńcy lub pozorów takiego zobowiązania,
d) Działanie służy faktycznemu celowi biznesowemu Valvex S.A. (np. cel marketingowy),
e) Jest to forma okazywania gościnności adekwatna do sytuacji,
f) Upominki powinny mieć wartość symboliczną (np. długopisy, notatniki, kalendarze i inne gadżety firmowe małej wartości),
g) Działanie takie nie jest częste,
h) Jest zgodne z zasadami kosztowymi Valvex S.A.
2. Spółka może organizować imprezy medialne, wystawy, konferencje, eventy itp. i zapraszać na nie podmioty zewnętrzne. Nawet w takich sytuacjach należy jednak oferować i proponować formy gościnności i upominki zgodne z zasadami określonymi powyżej.
3. Spółka podejmuje decyzje o zakupach w sposób transparentny. Decyzje zakupowe winny być podejmowane wyłącznie na podstawie oferowanej przez dostawcę jakości, obsługi, technologii i ceny. Zakupy powinny być organizowane w oparciu o zapisy zawarte w Procedurach: P20.01 Zakupy i dostawy oraz P20.03 Kwalifikacja i ocena dostawców. Realizacja zapisów procedur musi być bezwzględnie przestrzegana.
4. Unikać należy uczestnictwa w spotkaniach, imprezach sponsorowanych przez dostawców gdzie Pracownik Valvex S.A. traktowany jest w sposób szczególny, na preferencyjnych warunkach, nie dotyczy to jednak traktowania adekwatnego do relacji biznesowej.
5. W sytuacjach nieuregulowanych powyżej, należy brać pod uwagę sytuację faktyczną, a zasadą nadrzędną jest unikanie nawet z pozoru niewłaściwego działania. W sytuacjach nieuregulowanych powyżej pracownik winien kierować się dobrem Valvex S.A. jako swojego pracodawcy, mając na względzie transparentność, rzetelność oraz zgodność z obowiązującymi przepisami.
Kontrole finansowo-księgowe
W Valvex S.A. wdrażamy procedury mające na celu upewnienie się, że operacje księgowe wykonywane przez naszą firmę nie są wykorzystywane do zamaskowania zdarzeń korupcyjnych lub handlu wpływami.
1. W codziennej pracy odpowiedzialni za ten obszar pracownicy mają za zadanie:
a) Upewniać się, że każda usługa i dostawa są określone do najmniejszego możliwego szczegółu,
b) Weryfikować, czy zapłata jest uzasadniona i proporcjonalna do rodzaju i znaczenia otrzymanych usług i dostaw,
c) Sprawdzać, czy wysokość faktur odpowiada wykonanym usługom,
d) Pamiętać o przestrzeganiu zasad Valvex S.A. w zakresie identyfikowalności i prowadzenia ksiąg rachunkowych,
e) Nie płacić za usługi i dostawy bez dowodów czy potwierdzeń, takich jak zamówienie, zlecenie
dostawy, potwierdzenie odbioru itp.
Valvex S.A. może w dowolnym momencie dokonywać zmian w „Kodeksie postępowania etycznego” w szczególności po to, by odpowiednio reagować na zmiany w przepisach lub nowe sytuacje.
Pobierz