Niezawodność i skuteczna ochrony instalacji – Valvex prezentuje filtr Piza-M

Aktualności |15 / 05 / 2024

Minął zaledwie kwartał, odkąd wprowadziliśmy do sprzedaży magnetyczne separatory zanieczyszczeń, a do naszego portfolio dołącza kolejna nowość dedykowana ochronie instalacji. Filtr PIZA-M z magnesem neodymowym jest kompleksowym rozwiązaniem na potrzeby wykorzystania w instalacjach centralnego ogrzewania – zasilanych pompami ciepła, kotłami gazowymi i kotłami stałopalnymi – jak również w instalacjach wodociągowych oraz klimatyzacyjnych.

Model Piza-M z magnesem neodymowym powstał w ramach rozwoju standardowego filtra Piza poprzez wyposażenie go w rdzeń magnetyczny. Dzięki temu filtracja mechaniczna – bazująca na wykorzystaniu filtra siatkowego – uzupełniona została o dodatkową filtrację magnetyczną. O ile zanieczyszczenie stałe niemagnetyczne będą osadzać się na siatce filtracyjnej – jak w przypadku standardowego filtra – o tyle zanieczyszczenia magnetyczne przylegną do osłony, w której umieszczony jest magnes neodymowy. Tym samym filtr Piza zyskał nową funkcjonalność, stając się – w wersji z magnesem neodymowym – skutecznym narzędziem do ochrony instalacji przed oboma z wymienionych rodzajów zanieczyszczeń.

Zalety i zastosowanie filtra Piza-M

Filtr Piza-M dostępny jest w czterech rozmiarach (średnicach) – DN 15, DN 20, DN 25 oraz DN 32 – dzięki czemu znajdzie swoje zastosowanie w miejscach zarówno z mniejszą, jak i większą przestrzenią montażową. Kompaktowa budowa i cztery opcje rozmiarów stanowią jedną z niewątpliwych zalet nowego modelu. Co więcej, filtr o średnicy  DN 32 idealnie nadaje się do wykorzystania w instalacjach z pompami ciepła, gdzie niekiedy konieczne jest zastosowanie armatury 5/4”.

Mówiąc o mocnych stronach filtra, wspomnieć należy o dużych współczynnikach Kv. Przekładają się one na małe opory przepływów, co jest szczególnie ważne w instalacjach z pompami ciepła. Piza-M jest jednak na tyle uniwersalnym narzędziem, że stosować je można również w innych instalacjach centralnego ogrzewania – zasilanych kotłami gazowymi czy kotłami stałopalnymi. Do tego dochodzi możliwość użycia go w instalacjach wodociągowych i klimatyzacyjnych, np. wody lodowej.

Budowa filtra Piza-M

Nawiązując do zalet filtra – jego mocną stronę niewątpliwie stanowi konstrukcja oraz funkcje poszczególnych elementów.

Magnes neodymowy o mocy w przedziale 6400 – 7200 Gs (w zależności od średnicy) ma na celu usunięcie z instalacji cząstek magnetycznych. Są one szczególnie niebezpieczne dla pracy pomp obiegowych i powodują spadek efektywności wymienników w urządzeniach grzewczych.

Filtr siatkowy ze stali nierdzewnej odpowiada za separację niemagnetycznych zanieczyszczeń stałych.

Osłona mosiężna zabezpiecza magnes przed kontaktem z wodą kotłową, a tym samym – mimo jego podatności na korozję – niweluje ryzyko jej wystąpienia. Równocześnie zapewnia łatwe usuwanie nagromadzonych wokół niej cząstek magnetycznych. Po wyciągnięciu magnesu z osłony cząstki odpadną od niej samoistnie.

Korek posiada specjalne uszczelnienie w postaci o-ringa, zapewniającym mu nieprzepuszczalność, pomimo wielokrotnego odkręcania.

Dlaczego warto?

Filtr Piza-M stanowi jedno z trzech podstawowych narzędzi marki Valvex służących do ochrony instalacji przed zanieczyszczeniami magnetycznymi. To idealny wybór, jeśli zależy Ci na profesjonalnej ochronie instalacji, a nie możesz – lub nie chcesz – zastosować tym celu separatora magnetycznego lub zaworu kulowego z filtrem i wkładem magnetycznym. W przeciwieństwie do pierwszego z wymienionych, Piza-M jest rozwiązaniem wymagającym mniejszej przestrzeni montażowej i niewątpliwie tańszym, a przy tym wciąż bardzo skutecznym w działaniu.

Szczegółowe informacje nt. filtra Piza-M z magnesem neodymowym znajdziesz na naszej stronie internetowej oraz w dedykowanej broszurze.