Częstym czynnikiem wywołującym alergie – zarówno u dorosłych jak i dzieci – jest nikiel. Problem ten dotyczy ponad 60 mln obywateli Unii Europejskiej. Powodem tak dużej ilości zachorowań jest długotrwała ekspozycja na alergen poprzez kontakt z przedmiotami codziennego użytku, takimi jak sztućce, metalowe elementy odzieży, biżuteria, monety czy narzędzia, zawierające w swoim składzie ten pierwiastek. Uwalniające się jony niklu u osób uczulonych wywołują najczęściej kontaktowe zapalenie skóry.
Nikiel w organizmie człowieka, ale skąd?
Obok kontaktu z wszechotaczającymi nas przedmiotami zawierającymi nikiel, dostarczamy go do organizmu również z pożywieniem. Duży wpływ na zawartość niklu w produktach spożywczych mają rodzaj gleby, użycie nowoczesnych praktyk rolniczych, wykorzystujących syntetyczne nawozy i pestycydy, a także zanieczyszczenia środowiskowe.
Bardzo istotnym źródłem przedostawania się tego metalu do organizmu człowieka, jest także woda pitna. Wyższe stężenie niklu w wodzie wodociągowej, nawet do 1 mg/dm3, może występować w skutek przenikania tego metalu z armatury zastosowanej do budowy instalacji sanitarnej. Państwowy Zakład Higieny podaje, że kontakt powłok niklowych z wodą powoduje migrację jonów niklu do wody, a tym samym wzrost jego stężenia do około 0,20-0,35 mg/l, co 10-15-krotnie przekracza dopuszczalną dawkę.
Czym to grozi?
Najczęstszą, widoczną dolegliwością wywołaną przez zbyt dużą dawkę niklu, jest alergia skórna, czyli wypryski, zaczerwienienia, swędzenie i pieczenie. Do innych objawów należą zapalenie spojówek, zapalenie śluzówek nosa, a nawet astma. Naukowcy dowiedli, że nikiel powoduje również zmiany w szpiku kostnym i może się przyczyniać do rozwoju komórek nowotworowych.
Nie ma innej metody leczenia alergii na nikiel, jak tylko unikanie kontaktu z tym pierwiastkiem.
Woda pitna bez niklu – czy to możliwe?
Dla osób uczulonych na nikiel zaleca się stosowanie specjalnych filtrów do wody. Pomimo wysokiej skuteczności, jedyną pewną metodą wyeliminowania niklu z wody pitnej jest wybór sprawdzonych produktów już na etapie projektowania instalacji sanitarnej.
VALVEX dołożył wszelkich starań, aby instalacje oparte na produktach firmy były całkowicie bezpieczne dla zdrowia. W związku z tym wszystkie zawory kulowe do wody VALVEX zostały objęte systemem NICKEL-FREE. Oznacza to, że zarówno wnętrze jak i gwinty przyłączeniowe, czyli te elementy zaworu, które mają styczność z wodą pitną w instalacji, nie są pokryte niklem.
Tym samym VALVEX poszerzył wachlarz zaworów kulowych z systemem NICKEL FREE – obok zaworów ORO, dostępnych w ofercie od kilku lat, bez wewnętrznej powłoki niklowej produkowane są zawory ONYX, TRYTON, OLIGO i OMNI.