PROFFco i PROFFmix – kompleksowe rozwiązanie do instalacji grzewczej

Firma Valvex wprowadza na rynek dwie nowe grupy pompowePROFFmix
z zaworem trójdrożnym i siłownikiem oraz PROFFco w wersji standard, czyli bez zaworu mieszającego. Dodatkowo oferta została poszerzona o rozdzielacz kotłowy
i nowy sterownik do zaworów trójdrożnych V-Therm.  Unikalna i kompaktowa konstrukcja grup ułatwia szybki montaż produktu, również za sprawą dołączonego
w zestawie wieszaka montażowego. Grupy pompowe PROFFmix i PROFFco dostarczane są do klienta w pełni zmontowane.

Zastosowanie grup pompowych w instalacjach centralnego ogrzewania ma na celu zabezpieczenie prawidłowego i precyzyjnego obiegu czynnika grzewczego, co przekłada się na długoletnią i efektywną pracę całej instalacji grzewczej.

Projektując nowe grupy pompowe, Valvex wypracował nowy standard w zakresie wymagań, jakie produkt ma spełniać: niskie zużycie energii, niewielki poziom hałasu, długotrwała żywotność, brak konieczności przeprowadzania konserwacji, możliwość regulacji, niska cena.

Aby w pełni wykorzystać atuty i możliwości nowych grup pompowych PROFFco
i PROFFmix, już na etapie projektowania systemu grzewczego należy uwzględnić montaż produktów Valvex.

Grupy pompowe PROFFmix firmy Valvex z zaworem mieszającym i już zawartym
w zestawie siłownikiem stanowią kompletny element pośredni między kotłem grzewczym i instalacją grzewczą. Zadaniem całej grupy pompowej jest zmieszanie wody grzewczej na zasilaniu z wodą grzewczą z powrotu instalacji. W rezultacie uzyskujemy żądaną temperaturę zasilania, zapewniającą utrzymanie temperatury zasilania na żądanym poziomie.

Temperatura zewnętrza jest wartością zmienną. Aby zachować stałą wysokość temperatury pokojowej, temperatura zasilania również musi się do niej dostosowywać. Uzyskujemy to dzięki automatycznej zmianie położenia zaworu mieszającego.

Kolejne korzyści wynikające z zastosowania grupy pompowej PROFFmix z zaworem mieszającym i siłownikiem to: zasilanie wielu obiegów grzewczych o zróżnicowanych wymaganiach temperaturowych, zasilanie odbiorników ciepła kotła, który nie posiada płynnej regulacji temperatury, możliwość automatycznej regulacji, poprzez zastosowanie precyzyjnego regulatora V-Therm, zapewnienie precyzyjnej regulacji jakościowej.

Grupy pompowe firmy Valvex charakteryzują się najwyższą jakością użytych materiałów. Korpus wykonany jest z mosiądzu EN 12165 CW617N, a uszczelnienia
z wysokiej klasy gumy EPDM nadtlenkowy i teflonu (PTFE). 

Zastosowana w grupach pompowych i rozdzielaczu kotłowym izolacja przyczynia się do minimalnych strat ciepła na całym urządzeniu (PPE, przewodność λ(ΔT): 0,041 (W/mK)) oraz zapewnia wystarczającą odporność mechaniczną związaną np.
z przebiciem pary pod ciśnieniem. Izolacja ma konstrukcję modułową, co ułatwia szybki dostęp do „szkieletu” grupy pompowej i rozdzielacza
.

Zawór zwrotny zastosowany na powrocie w grupach pompowych zabezpiecza instalację przed tak zwanym „przebiciem ciepła przez powrót instalacji” poza sezonem grzewczym. Zjawisko to jest dość popularne w trakcie przygotowania ciepłej wody użytkowej w okresie letnim.

Wysokiej klasy siłownik z zaworem trójdrożnym charakteryzuje się wysokim momentem obrotowym: 10 Nm. Daje to gwarancję pewnego
i płynnego otwarcia i zamknięcia zaworu  trójdrożnego, nawet po dłuższym okresie nieużytkowania instalacji.

Rozdzielacz kotłowy COMBI to kolejna nowość w ofercie VALVEX. Wykonany
z wysokiej jakości mosiądzu i umieszczony w obudowie termoizolacyjnej rozdzielacz stanowi praktyczne i proste rozwiązanie montażowe dla grup pompowych.  Podstawowa zaletą rozdzielacza kotłowego jest jego konstrukcja. Składa się on
z pojedynczego „korpusu”, który przyjmuje ciecz na zasilaniu z kotła oraz ciecz powracającą z instalacji ogrzewania. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu dwóch oddzielnych komór wewnętrznych skonstruowanych tak, by oddzielały od siebie oba obiegi.

Korzyści płynące z zastosowania rozdzielacza kotłowego COMBI w instalacjach centralnego ogrzewania są następujące: poszczególne grupy odbiorników ciepła nie oddziałują na siebie, do rozdzielacza można przyłączyć wiele rodzajów instalacji (np. układ z zaworem mieszającym, grupę pompową bez zaworu mieszającego, dalsze rozdzielacze, instalacje z nagrzewnicami i inne), przyczynia się do prostszego wykonania instalacji i zmniejszenia ogólnych jej gabarytów.

Nowością uzupełniającą ofertę Valvex i współpracującą z grupami pompowymi jest sterownik do instalacji z zaworami trójdrożnymi i czterodrożnymi – V-Therm.

Sterownik V-Therm przeznaczony jest do obsługi zaworu mieszającego trój- lub czterodrożnego z możliwością podłączenia dodatkowej pompy zaworu. Opcjonalnie sterownik ten może współpracować z dwoma modułami, co daje możliwość sterowania w sumie trzema zaworami mieszającymi. V-Therm jest wyposażony w funkcję sterowania pogodowego, program tygodniowy, może także współpracować
z regulatorem pokojowym.

Dodatkową funkcjonalnością sterownika V-Therm jest możliwość obsługi zdalnej poprzez zastosowanie modułu internetowego. Moduł internetowy to urządzenie pozwalające na zdalną kontrolę przez Internet lub sieć lokalną. Użytkownik kontroluje na ekranie komputera domowego stan wszystkich urządzeń instalacji, a praca każdego urządzenia przedstawiona jest w postaci animacji. Oprócz możliwości podglądu temperatury każdego czujnika, użytkownik ma możliwość wprowadzania zmian temperatur zadanych zarówno dla pomp jak i zaworów mieszających.